چاپ سه بعدی با روش لایه گذاری مذاب پلیمری(FFF) به علت هزینه‌های کم‌تر در حال تبدیل شدن به یکی از پر اهمیت ترین روش های تولید قطعات صنعتی است.

 با این حال قطعات تولید شده با این روش، نسبت به روش‌های متداول دیگر، استحکام پایین‌تری دارند. استحکام قطعات چاپ شده سه بعدی را می توان با تغذیه همزمان الیاف ممتد در حین فرایند چاپ بهبود بخشید و به کامپوزیتی با خواص مکانیکی مطلوب دست یافت که روش چاپ با تغذیه همزمان الیاف و پلیمر (CFC) نام دارد.

در همین راستا مهندس آرمین یزدانی راد و مهندس محمد حسین نساج پور دو تن از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان موفق شدند به فناوری طراحی و تولید چاپگر های سه بعدی تولید کننده کامپوزیت های تقویت شده با الیاف ممتد به صورت کاملا بومی دست یابند و بزرگترین چاپگر سه بعدی کشور مجهز به دو نازل لایه گذار جهت تولید نمونه های کامپوزیتی-پلیمری را با راهنمایی آقایان دکتر حسین حسنی و دکتر محمد ذره بینی طراحی و تولید نمایند. 

 این دستگاه قادر است قطعات پیچیده سه بعدی تا ابعاد 48 × 48× 70 سانتی متر را با دقت بالا طبق طرح سه بعدی ارائه شده، تولید نماید. همچنین این چاپگر مجهز به دو نازل لایه گذار است که یکی از آن ها توانایی تغذیه همزمان الیاف ممتد با کارایی بالا نظیر الیاف کربن، شیشه و کولار همراه با پلیمر را داشته و نازل دیگر به صورت جداگانه جهت لایه گذاری رشته های پلیمری گرمانرم نظیر پلی لاکتیک اسید، اکریلو نیتریل بوتادین استایرن، پلی استر، پلی پروپیلن و نایلون استفاده می شود. استفاده از سامانه لایه‌گذاری مذکور منجر به چاپ سه بعدی سریع تر سازه و نیز امکان تقویت موضعی 

قطعه تولید شده با الیاف ممتد جهت ساخت کامپوزیت های تقویت شده با الیاف می گردد. این دستگاه قادر است، کامپوزیت های سه بعدی و دو بعدی تقویت شده با الیاف را در شکل های سه بعدی تولید نماید.

این کامپوزیت ها می توانند کاربرد زیادی در صنایع مختلف نظیر حمل و نقل؛ صنعت هوا فضا و غیره داشته باشد. 

همچنین این محققان موفق شدند در تولید رشته های پلیمری مورد نیاز برای تغذیه به چاپگر های سه بعدی با ضخامت 75/1 میلی¬متر و یکنواختی بالا به خودکفایی رسیده و نیاز به واردات این اقلام از خارج از کشور را مرتفع نمایند.